Exekuce. Obávané slovo a pro některé osoby dokonce téměř neřešitelný problém. Dluhy nám mohou přerůst přes hlavu celkem snadno. Někdo je jen roztržitý a nedává si pozor na to, co a kdy má zaplatit. Snadno pak zapomene na účet za telefon, nedoplatek elektřiny či jinou platbu. Další život berou poněkud lehkovážně a domnívají se, že na nezaplacenou pokutu se zapomene a kvůli několika stokorunám se s nimi nebude třeba dodavatel plynu soudit. Ale to je zásadní omyl. Třetí skupinou jsou lidé, kteří se vlastní vinou, ale někdy i nezaviněně dostali do tíživé finanční situace a na nějaký účet jim prostě nezbyly peníze. Riskantní jsou třeba nebankovní půjčky s vysokými úroky.

Ať už vznikne dluh jakýmkoli způsobem, dříve nebo později se dlužník může setkat se soudním exekutorem, který bude všemi dostupnými způsoby vymáhat nejen původní dluh, ale i úroky, odměnu exekutora a mnoho dalších poplatků. Z pár stovek se mohou stát tisíce i desetitisíce. Co v žádném případě udělat nesmíte, je tzv. pštrosí politika. Nepřejímání pošty, odmítání komunikace s věřitelem či exekutorem a celková pasivita vše jenom zhorší, zvláště pokud vlastníte nějakou nemovitost.

Exekutor jde vždy cestou nejmenšího odporu – první postihne všechny bankovní účty dlužníka a často zablokuje i víc, než může. Dlužník se tak octne zcela bez peněz.

Další na řadě je prodej nemovitosti dlužníka v dražbě. A to je pro dlužníka dost nevýhodné. Cena je určena znalcem a nejnižší podání může být i pouhé dvě třetiny odhadu, v opakovaných dražbách ještě méně.
Navíc jsou někdy kvůli dluhům v řádu stovek tisíc prodány nemovitosti v ceně milionů.

Pokud jste se dostali do finanční tísně a obáváte se, že by mohla skončit exekucí nebo dokonce už skončila, obraťte se na nás.

Buďte aktivní a nedopusťte, aby vás exekuce dostala na lopatky.

Karel Joch

Author Karel Joch

More posts by Karel Joch

Leave a Reply